Wczasy

wczasy, wakacje, urlop

< Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 22  Następna >

Stosunki Polityczne na Pomorzu

22 August 2013r.

STOSUNKI POLITYCZNE 1. Pod zwierzchnictwem polskich princepsów (1120—1180) Co się działo na Pomorzu Nadwiślańskim w najbliższych dziesiątkach lat po podboju Bolesława Krzywoustego, pozostanie zapewne na zawsze tajemnicą. Nic nie umiemy powiedzieć o początkach kształtowania się monarchii wczesnofeudalnej na Pomorzu. Gdy Bolesław Krzywousty doszedł do wniosku, że nie uda mu się przeprowadzić programu całkowitej inkorporacji tej części Pomorza do monarchii piastowskiej, tak jak zamierzał to ongiś uczynić Bolesław Śmiały, a następnie Władysław Herman, pozostawił władzę polityczną w ręku miejscowych „książąt".


Ustrój Społeczno-Polityczny w XII wieku na Pomorzu

22 August 2013r.

USTRÓJ SPOŁECZNO-POLITYCZNY W XII I NA POCZĄTKU XIII WIEKU 1. Sytuacja prawno-polityczna po podboju Bolesława Krzywoustego Po podboju Pomorza słowiańskiego przez Bolesława Krzywoustego wschodnia część tej krainy została bezpośrednio podporządkowana księciu polskiemu. Najradykalniej postąpiono z księstwem nakielskim, pozostającym pod władzą Świętopełka; część zachodnia, tzw. Krajna z Nakłem i Czarnkowem, została przyłączona do Wielkopolski; część wschodnia, objęta kasztelanią wyszogrodzką, została wcielona do Kujaw . Bardziej złożona była sytuacja prawno-polityczna ziem na północ od rzeki Kamionki aż po wybrzeże.


Historia portu Kołobrzeg

19 April 2013r.

Historia portu Uroczystego poświęcenia morza w Kołobrzegu dokonał pierwszy polski biskup Reinbern. Wlewając do morza święconą wodę i wrzucając cztery kamienie pomazane chryzmem, książę kościoła wykazał pełne zrozumienie ważności zagadnień morskich w gospodarce Pomorzan. Już w XII wieku statki kołobrzeskich kupców docierały do wyspy Uznam, Rugii, a nawet do Danii. O rozwoju żeglarstwa świadczy fakt, że w chwili przybycia do Kołobrzegu misji św. Ottona w 1124 roku, większość mieszkańców znajdowała się na wyprawach morskich. Dokumentem z dnia 23 maja 1255 roku. pomorski książę Warcisław i biskup kamieński obdarowują Kołobrzeg prawem lubeckim. Oczekiwano ogólnie na wprowadzenie większej, ochrony wolności i własności, a przede wszystkim ochrony rozbitków morskich przed potwornym prawem brzegowym, które było praktykowane wówczas wszędzie na wodach Bałtyku.


KOŁOBRZEG

19 April 2013r.

KOŁOBRZEG Miasto portowe, siedziba powiatu i kąpielisko morskie, leży przy ujściu Parsęty do Bałtyku. Dawniej Kołobrzeg słynął również jako uzdrowisko solankowe. W czasie ostatnich działań miasto prawie zupełnie zostało zniszczone wraz z urządzeniami zdrojowymi. Obecnie uzdrowisko jest już częściowo uruchomione, a do roku 1965 zakłada się jego całkowitą odbudowę. Dzisiejszy Kołobrzeg częściowo odbudowany liczy 13 200 mieszkańców. Informacje Komunikacja — Do Kołobrzegu wiodą trzy linie kolejowe i jedna wąskotorowa.


MIELNO

19 April 2013r.

MIELNO Mielno jest perłą kąpielisk wybrzeża koszalińskiego. Położone u nasady mierzei, oddzielające jezioro Jamno od Bałtyku, posiada rozległą piaszczystą plażę oraz ładny park na nadmorskich wydmach. Informacje Komunikacja — Mielno posiada dogodne połączenie kolejowe z Kosza- linem, miastem wojewódzkim, odległym o 12 km. Przejazd pociągiem osobowym trwa 25 min. Linia autobusowa PKS łączy Mielno z Koszalinem (25 min. jazdy) oraz z następującymi miejscowościami położonymi na omawianym szlaku: Chłopy (10 min.), Sarbinowo (15 min.), Ustronie Morskie (1 godz. 5 minut), Bagicz (1 godz. 10 min.) oraz Kołobrzeg 1 godz. 35 min.). Historia


DARŁOWO — MIELNO

19 April 2013r.

DARŁOWO — MIELNO Z Darłówka wychodzimy przez ciekawy most zwodzony, przerzucony przez kanał portowy i ul. Władysława IV, udajemy się w kierunku na południowy zachód. Za torami kolejowymi kończy się asfalt i dalej prowadzi nas, skręcająca początkowo lekko w lewo, droga brukowana. Gdy droga ta kończy się, idziemy dalej torem kolejowym, biegnącym również w tym samym kierunku, lecz położonym o 100 metrów na prawo od drogi. Torami tymi dochodzimy do linii telefonicznej, za którą skręcamy w lewo. Linia ta doprowadzi nas do wąskiej kładki przerzuconej przez kanał (115,0 km). Dalej szlak nasz prowadzi piaszczystą plażą. Koło wsi Dąbki (117,5 km) widzimy wyciągnięte na brzeg niewielkie łodzie rybaków przybrzeżnych. Łodzie te wciągają rybacy kabestanem czyli tzw. popularnie „babą", bardziej w głąb plaży, aby jakaś złośliwa fala nie porwała ich i nie zatopiła.


DARŁOWO ZABYTKI

19 April 2013r.

Zabytki Miasto ocalałe ze zniszczeń II wojny światowej zachowało wiele zabytków. Zamek. Budowę zamku rozpoczęto prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Był on rezydencją książąt pomorskich. W latach od 1439 do 1459 mieszkał w nim Eryk I, król Szwecji, Norwegii i Danii oraz książę pomorski. Dokonał on w tym okresie przebudowy zamku w stylu gotyckim. W 1538 roku książę Barnim IX polecił wybudować w skrzydle północnym na piętrze dwie sale, które się dotąd zachowały. W roku 1629 zamek został splądrowany, a w latach 1679 i 1680 częściowo spalony. Ostatnią książęcą mieszkanką zamku była Elżbieta, wdowa po ostatnim księciu zachodniopomorskim Bogusławie XIV. Pod jej mecenatem ukończono przebudowę gotyckiej kaplicy zamkowej w stylu wczesnego baroku. Uroczyste poświęcenie odbyło się 1 stycznia 1639 roku. W kaplicy tej, pod wezwaniem św. Elżbiety, znajdował się słynny „srebrny ołtarz" brunświckiej roboty. Srebrne płyty tego ołtarza znajdują się obecnie w Muzeum Narodowym w Warszawie.


Strona 2 z 22, < Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 22  Następna >